Csőtörés: mit érdemes tudni mielőtt vízszerelőt hívunk

Csőtörés, szivárgás

Gépészeti tervezéskor egyre többen döntenek az esztétikus megoldás javára, melynek következtében a víz- és csatornavezetékek rejtve - a falban, földben vagy a padlóba - kerülnek elvezetésre, megnehezítve a későbbi szerelést és hibakeresést.

Csőtörés kialakulása

Csőtörések gyakran előfordulnak városokban, és kisebb településeken is. Már-már annyi csőtörésről látunk és hallunk, hogy teljesen természetesnek vesszük a dolgot. Pedig nem így kellene lennie. Csőtörés ugyanis ott alakul ki, ahol van vízvezeték-hálózat, és azt rendszeresen igénybe veszik, vagyis használják.

A baj akkor kezdődik, amikor hosszú-hosszú éveken, évtizedeken át rá sem néznek a rendszerre. Nem ellenőrzik annak állapotát, elmulasztják a rendszeres karbantartást, vagyis „elfeledkeznek” annak tisztításáról.Ezt kiegészíti az idő múlása, vagyis a vezetékek elöregedése, amit nem csak a mindennapi használat, hanem az idő múlása is okoz. Csőtörés elkerülése érdekében tehát a vízvezeték-hálózat folyamatos ellenőrzésére, karbantartására és korszerűsítésére van szükség. A legkedvezőbb persze az lenne, ha sor kerülne a hálózat teljes cseréjére, de ez ritkán fordul elő, nem ez a jellemző.

Tennivalók csőtörés esetén

A csőtörés javítás és a csőtörés miatt kialakuló vészhelyzet-elhárítás első lépése, hogy az érintett értesíti a szakembert az általa látottakról és tapasztaltakról. Fontos, hogy az illető ne késlekedjen, és ne kezdjen bele egyedül, segítség nélkül a csőtörés elhárításba. Ha így tesz, könnyen életveszélyes helyzetbe kerülhet. Ha azt látja, hogy a törés a főnyomó csőnél keletkezett, akkor azt magától is elzárhatja, ez még engedélyezett, mint ahogy az is, hogyha a kiáramló víz elektromos hálózattal kerül kapcsolatba, a területet azonnal áramtalanítsa.

Minden mást hagyjon a szakemberre, szóljon neki és értesítse. A helyszínre érkezés során, egy gyors elemzést követően sor kerül az okok feltárására. Mivel ez szabad szemmel nem látható, a szakemberek erre a célra kifejlesztett eszközöket és berendezéseket vetnek be a cél érdekében. A csőtöréseknek két nagyobb típusa fordul elő gyakrabban: a nyomó és a lefolyó vízvezetékek csőtörése. Mindkettő elhárításához speciális eszközökre és módszerekre van szükség. A következő sorokban ezeket taglaljuk, és bemutatjuk a gyors és biztonságos javítási módszereket is.

Csőtörés bemérés a legkorszerűbb eszközökkel

A csőtörés abból a szempontból alattomos jelenség, hogy a vízvezeték-rendszert, a csőhálózatot belülről emészti fel, egy ponton (legyen az bármilyen méretű) kilyukasztja és már meg is van a baj: az udvart, a belső tereket teljesen elönti a víz megrongálva a személyes érték- és vagyontárgyakat, a horribilis összegre rugó vízszámláról nem is beszélve.

A csőtörés elhárítás első lépése tehát az okok pontos feltárása. A javítás során nem elég csak nagyjából megmondani, hogy a csőnek melyik része rongálódott meg. Pontos adatokra van szükség, mely kizárólag a bemérő műszerek és a kamerás diagnosztika alkalmazásával valósítható meg. Egy profi szakember munkaeszközei között persze nem csak „modern gépek”, hanem a számára megszokott és sok szituációban egyedüli segítséget nyújtó klasszikus alkatrészek is megtalálhatók.

Kamerás csővizsgálat: hibahely keresés bontás nélkül

A kamerás diagnosztika, azaz a kamerás csatornavizsgálat az egyik legkorszerűbb módszere annak, hogy a föld alatt, szemmel nem látható vízvezeték-hálózatot alkotó csöveket a szakemberek alaposan szemügyre vegyék, megvizsgálják és szó szerint a rendszert belülről lássák. A csőtörés elhárítás során a diagnosztikai eljárás a bontás minimalizálásában is jelentős szerepet játszik. A kamerát kiegészítve plusz fémkereső és akusztikus csőtörés kereső műszer alkalmazásával a törés helye pontosan kimutatható a csőhálózatban. Márpedig, ha a hely megvan, csak azon a szűk területen kell elvégezni a bontást, így az anyagi kár minimálisnak mondható.

Különösen a csatornatisztítás során válik a diagnosztika kulcsfontosságúvá, hiszen a kamera felvételein pontosan láthatók a rendszerbe lerakódott szennyeződések, „akadályok”, vagyis azok az elemek, amik nem oda valók. Márpedig, ha látható, egy nagynyomású csatornatisztítóval szinte azonnal makulátlanná varázsolható az érintett terület, vagyis a hálózat újra szabadon átjárhatóvá válik.

A kamerás csővizsgálat a tisztítás mellett vízvezeték szerelés, vízszivárgás és csőrepedés esetén is segíti a szakemberek munkáját. Nincs olyan profi gyorsszolgálat, ami nem ismerné és alkalmazná a kamerás technológiát!

Költséghatékony csőtörés elhárítás

A gyorsszolgálatok olyan összetett szolgáltatást nyújtanak, ami magában foglalja a mindenre kiterjedő, gyors, és pénztárca kímélő csőtörés elhárítást és javítást, a különféle vízvezeték-hálózattal kapcsolatos karbantartó műveleteket (ellenőrzés, tisztítás) nem csak magányszemélyeknek, hanem közintézmények számára is.

A csőtörés közepette, az ember, mielőtt tárcsázná a gyorsszolgálat telefonszámát, szinte azonnal az a kérdés és gondolat keríti hatalmába, hogy mindez mennyibe fog neki kerülni… A csőtörés elhárítás és javítás díját alapvetően három tényező befolyásolja. Az egyik a kiszállási díj, hogy egyáltalán mennyiért mennek ki a helyszínre a szakemberek. A másik a munkadíj, vagyis a munkálatok elvégzésének díja, amit az is meghatároz, hogy hányan dolgoznak. A harmadik pedig, hogy milyen mértékű csőtörésről van szó. Lehetséges, hogy nem is törésről, hanem egy egyszerű repedésről van szó, amit könnyebben és gyorsabban orvosolhatnak a szakemberek, de az is lehet, hogy az okok feltárását illetően kamerás diagnosztikát vetnek be a szakértők, ami megint csak plusz idő- és energiaráfordítást jelent, tehát a végösszeget is növeli.

Mint látható a munkadíj több dolog függvénye. Van, ahol még kiszállási díjat sem számolnak fel. Ez mindig az érintett lakóhelyétől függ. A többi viszont, hogy milyen mértékű problémáról van szó, kizárólag szerencsén múlik. Vagy egyszerű, „rutin” esettel állunk szemben vagy nagyon is összetett, bonyolult problémát kell megoldani, orvosolni.

Csatorna karbantartás

A rendszeres karbantartás fontosságát külön fejezetben is kiemeljük, hiszen ha ez meglenne, a csőtörések 60-70%-ától elbúcsúzhatnánk. Tény, hogy rendszeres csatorna karbantartással minden csőtörés megelőzhető lenne. Addig azonban, amíg több helyen még az évi egyszeri átvizsgálásra, általános ellenőrzésre sem kerül sor, nem bizakodunk túlságosan. Ha megfelelő anyagi forrás a rendelkezésre állna, ez a trend megfordulna, és csak úgy mint a nyugati országokban a csatornázás és a közművesítés korszerűsítése és fejlesztése magától értetődő lenne.

Addig azonban a csőtörésekre igenis fel kell készülni. Ha szükséges áramtalanítani kell a területet és ezt követően azonnal szólni annak a vízszerelőnek, aki kifejezetten csőtörés elhárítással és javítással foglalkozik. Ma már a korszerű és modern gépparknak, érzékeny alkatrészeknek és műszereknek köszönhetően a javítási munkálatok nem járnak rongálással. A gyorsszolgálat munkatársai precíz, gyors és kedvező árban dolgoznak. Éjjel-nappali munkarendjüknek köszönhetően a nap bármelyi órában keresheti őket, még hétvégén és ünnepnapokon is. Ha csőtöréssel találkozik akár otthon vagy a munkahelyén, ne bízzon semmit a véletlenre és kerülje el a nagyobb anyagi kár kialakulásának veszélyét!

menu
menu