Csőtörés elhárítás: árak és lehetőségek
A csőtörés sosem jön jókor – szokták mondani, és milyen igaz is ez. Bárcsak ne velünk történne meg, hogy a vízszámlánk egyik hónapról a másikra érthetetlen módon többszörösére nő.
Rögtön elképzeljük, ahogy a vízszerelő szétbombázza a fürdőszobát, vagy feltúrja a kertet – a virágoknak és az ültetvénynek lőttek. Mielőtt azonban beletörődnénk sorsunkba, tegyük fel a kérdést: valóban csőtöréssel van dolgunk?
Csőtörés a házban vagy lakásban
A víz és csatornavezetékeket általában a padlóban, vagy a falban vezetik, így az ezeken kialakult csőtörést először a fal vizesedésén, vagy a padlón elterülő víztócsán vesszük észre. Az is könnyen előfordulhat, hogy a kifolyt víz a padló rétegein átfolyva az alsó szomszéd plafonját áztatja szét – tesztelve az illető ingerküszöbét.
Most már lehet pánikolni?
Ezek valóban elég egyértelmű jelek, jajveszékelés és körbe-körbe rohangálás helyett azonban inkább őrizzük meg hidegvérünket és zárjuk el a főcsapot. Ez általában a vízóra környékén található, ha van kert, akkor a vízaknában is érdemes keresni.
…de miért velem történik ez?
Tehetjük fel magunknak a költői kérdést. A helyzet sajnos az, hogy idővel minden elromlik. Nincs ez másképp a csövekkel sem. Az elöregedett csövek a korrózió hatására idővel elrepednek, eltörnek, az így kialakult lyukakon pedig a víz kifolyik és eláztatja a környéket (meg a szomszédot).
Mindez persze nincs jó hatással a falakra, a padlóra, a vízszámlánk összegére és az idegrendszerünkre sem, ezért mielőbb cselekedni kell. Na de mit lehet tenni?
Csőtörés elhárítás menete
Mielőtt bekapcsolnánk a flexet, meg kell találnunk, hogy honnét szivárog a víz. Ez egyszerűbbnek hangzik, mint amilyen igazából tud lenni. A padlón ugyanis könnyedén szétterül a kifolyt víz, a fal és plafon felületén is szép nagy folt tud megjelenni. Hogyha viszont nem szeretnénk a teljes falfelületet szétbontani, vagy az összes járólapot felverni, akkor valahogy le kell szűkíteni a kört.
Vannak olyan – erre specializálódott – cégek, akik különböző műszerekkel meg tudják találni a csőtörést bontás nélkül is. Ilyen pl. a Csatornamester, akinek az oldalán elég sok infót lehet találni ezzel kapcsolatban. Itt olvashat bővebben a csőtörés bemérésről.
Hogyha megvan a hiba helye, jöhet a véső és a kalapács – meg a flex is, ha kell. A kisebb lyukakat, repedéseket ún. push-fit csatlakozók segítségével javíthatjuk, ha viszont nagyobb szakaszon sérült a cső, akkor érdemes a csőszakaszt cserélni.
A vizes foltok környékén várjuk meg, amíg a fal teljesen kiszárad, mielőtt nekilátunk a vakolásnak, glettelésnek és festésnek.
Mi van a kerttel?
Csőtörés elhárítás a kertben
Itt maximum annak örülhetünk, hogy legalább a szomszéd plafonját nem tudjuk szétáztatni, a pincénk falát azonban igen, nem beszélve arról, amikor a víz alámossa a teraszt és a burkolólapokat, amik emiatt megsüllyednek.
A vízóra sérülésekor a kifolyt víz elárasztja a vízaknát, ahonnét azt ki kell majd szivattyúzni.A Itt akkor is összegyűlhet a víz, ha máshol van a szivárgás, csak mondjuk arra felé lejt a telek.
Kert esetében az egyik tipikus probléma forrás a kerti csap. A nem megfelelő téliesítés okozhat elfagyást, aminek következtében a cső megsérül és csőtörés alakul ki. A leeresztő szelep is könnyen el tud romolni az évek alatt, ami azzal járhat, hogy szépen lassan szivárogtatja a vizet a földbe.
Hogyha nem a kerti csappal van gond, akkor itt is meg kell határozni a csőtörés helyét. Az egyik bontás nélküli megoldás lehet az ún. jelzőgázos bemérés, amikor a csőrendszerbe egy speciális gáz betöltésével lehet megkeresni, hogy pontosan hol van a szivárgás. Jelzőgázt nem minden esetben lehet használni, pl. betonnal takart felületek esetén nem alkalmazható. Ilyenkor korrelációs vizsgálattal, vagy más akusztikus eszközök segítségével érdemes próbálkozni.
Csőtörés elhárítás árak
A műszeres bemérések költsége gyakran függ a használt eszközöktől, hiszen nem mindegy, hogy a diagnosztika mennyi anyagköltséggel jár. Egy hőkamerás vizsgálat, vagy az akusztikus módszerek gyakorlatilag anyagköltség mentesek, ezeket általában 30000 Ft és 45000 Ft között szokták végezni.
A jelzőgázos megoldásnál az árak nagyban föggnek a vizsgálandó csőszakasz hosszától, mert ez lényegesen befolyásolja, hogy mennyi gázra lesz szükség. Ez egy speciális anyag, így igen drága, ezért ennek a vizsgálatnak az ára 60000 Ft-nál szokott kezdődni. Telephelyek, ipari létesítmények esetén a költségek elérhetik a 150-200000 Ft-ot is.
A feltárás és javítás munkadíja általában a szükséges időigénytől függ. Egy mosogató esetén az első könyök cseréje kevés bontással megoldható, itt nagyságrendileg 20-30000 Ft-al lehet kalkulálni. Kültéren az ásás megnehezíti a feltárást, télen a fagyos földet kifejezetten nehéz és lassan kivitelezhető kiásni. Emiatt ezek a munkálatok drágábbak lehetnek, akár a százezres nagyságrendet is meghaladhatják.
Forrás:
Csatornamester
http://www.csatornamester.hu/csotores-elharitas/