A homok az év kőzete és mindjárt megmutatjuk miért

A homok felhasználása

A homok sokak által ismert lelőhelye maga a sivatag, talán ezzel nem mondunk semmi újat. Ezen kívül a strandokon és a tengerpartokon is nagy mennyiségben található meg a homok.

Ez az az alapanyag, amelynek felhasználás évről évre nő, hiszen a mindennapokban használatos a világ minden részén. Talán nem véletlen, hogy 2016-ban az év kőzetévé választották. Forrás: Békás Épker

A nap elemek, a LED izzók, sőt még a számítógépek is homok segítségével működnek

Igen. Talán sokan nincsenek ezzel tisztában, de a számítógépekben elhelyezkedő félvezetők mind szilíciumból vannak, amelyet a homokból nyernek ki, ezen felül a LED izzók és a napelemek is homok alapanyagúak. A háztartásokban megtalálható üvegtárgyak, a szemüvegek a mindennapok tartozékai. Ezen felül az építőanyagkereskedelemben is számtalan minden függ a homoktól, hiszen a habarcsban, a betonban is homok található.

Milyen homoktípusokat ismerünk?

Kezdjük talán azzal, hogy mi is a homok? Különféle kémiai elemek és ásványi kőzetanyagok keveréke és ezt különféle szemcseméretek szerint osztályozzák. A 0,063 és 2 milliméter közé eső szemcseméret homoknak tekintendő.

Az időjárás, a szél és a víz romboló munkájának gyümölcse a homok. A szél által formázott sivatagi homok éles szélű, míg a gleccserek által formázott homok lekerekített. Általában szilícium-dioxid esetleg kvarc az alkotóeleme, ritkábban ásványok. Az óceánok és a tengerek partjainál világos színű a homok, hiszen nagy mennyiségben tartalmaz kalcium-karbonátot, amely a korallzátonyok mészkőtartalmának köszönhető. Új-Mexikó területén gyakori a fehér homok, hiszen ott a gipsztartalom magasabb.

A vulkánok közelében, mint például a Kanári-szigeteknél a homok feketés árnyalatú. Az egész világ tele van homokkal, mégis folyamatosan fogy, és ha ez így folytatódik, akkor bizony hatalmas problémával fog szembenézni az emberiség. A szél és a víz munkája nem olyan gyors, mint ahogy mi emberek felhasználjuk a homokot. 2014-ben Németországban az építőipar 240 millió tonna homokot használt fel.

menu
menu