Kútfúrás: engedélyek, cégek és árak
A kútfúrás is egy engedélyhez kötött tevékenység. Ha kútfúrásba kezdenének budapesti, győri vagy debreceni ingatlanjuk portáján, tisztában kell lenniük azzal, hogy ez mivel jár. Milyen szabályozások, rendelkezések vonatkoznak rá? Lehet-e házilag, és ha mégis profi kútfúróra bízza a dolgot, vajon az mennyit fog kérni a munkáért?
Ha egyedül házilag is fogna bele a kútfúrásba, ugye tisztában van azzal, hogy mivel is jár egy ilyen procedúra? Ha még nem rendelkezik kellő információval a fúrt kutakat illetően, nem ismeri annak általános tulajdonságait, a következő fejezetekben minden kérdést és fontosabb témakört egyesével átveszünk és kivesézünk.
Kútfúrás házilag vagy szakemberrel
Anyagilag nem mindegy, hogy mennyibe kerül a kútfúrás. Habár otthon, házilag kevesebb pénzből megoldható, félő, hogyha valami nem az előírásoknak megfelelően kerül kivitelezésre, hosszú távon a kút tulajdonosa alaposan rá fog fázni az egyedüli próbálkozására. Mivel a kútfúrás egy összetett, több tényezőből álló, engedélyhez kötött folyamat, mi azt tanácsoljuk, hogy forduljon vízügyi szakértőhöz, kérjen tanácsot és bízzon meg egy profi kútfúrót a feladattal, aki rendelkezik azokkal a korszerű és professzionális eszközökkel, amelyekkel a kút biztonságos üzemeltetése hosszú távon garantált és biztosított lesz. Mi tehát azt tanácsoljuk, hogy szigorúan csak szakemberrel végeztessen kútfúrást!
Kútfúrás menete
Kútfúrást magánszemély vagy cég kezdeményezhet. Ha a szándék a kútfúrást illetően eldöntött, akkor tisztázni kell a kútfúrás pontosan megnevezett célját és meg kell beszélni, hogy évente megközelítőleg hány köbméter vízre van szükségük.
A kútfúrás célja és a szükséges vízmennyiséget tehát a kút tulajdonosának kell megbeszélnie az érintettekkel. A további lépések már a szakembereké. Önnek csak annyi a dolga, hogy az internet segítségével megtalálja az adott terület engedéllyel rendelkező, tapasztalt és a munkájáért garanciát vállaló szakembereket.
Nem elegendő tudni, hogy milyen típusú kútra van szüksége. A munkálatokat megelőzően szükség van hidrogeológus által elkészített vízbeszerzési tanulmányra, valamint vízjogi engedélyre. Ha az engedélyek rendelkezésre állnak, jöhet a kútfúró, vagyis a kút kialakítása, a hozzá tartozó szivattyú kiválasztása, végezetül pedig a kútfej, a kútakna és a villamos energia ellátás teljes kiépítése.
Szükséges engedélyek
Szinte valamennyi kúttípus létesítéséhez külön engedély szükséges. A kerti kút esetében például 30 méterig önkormányzati engedély birtokában kezdhetőek el a munkálatok, míg a 30 méter feletti mélységű kutakhoz már környezetvédelmi és vízügyi hatóság által kibocsátott engedély szükségeltetik.
Talajvíz kutak esetén egy kicsit más a helyzet. Ott ugyanis úgy szól a szabály, hogy 500 m3-nyi víz kivételéig a jegyzőtől ingyenesen megkapja az engedélyt (de meg kell terveztetni a kútépítést), míg 500 m3-t meghaladó vízmennyiség esetén kizárólag a vízügyi hatóság bocsát rendelkezésre engedélyt némi költség ellenében.
Azt már korábban megemlítettük, hogy a kútfúrás nem csak magánszemélyeket, hanem vállalkozásokat, cégtulajdonosokat is érint. Minden cégképviselőnek tudnia kell, hogy kútépítési- és használati szándékát a regionális vízműnél jeleznie kell, ugyanis vízmérő órát fognak nála felszerelni, ami után gyakorlatilag úgy fizet, mintha a csapvizet használná. Ezzel párhuzamosan azonban ami jó hír, hogyha bejelenti a kúthasználatot és számlával igazolja, hogy fizet, akkor eltekintenek a szennyvíztisztítási díjtól, így az teljes mértékben ingyenes lesz.
A kerti és a talajvíz kutak mellett a rétegvíz kutakról sem feledkezhetünk meg. Ennek engedélyeztetése a területileg illetékes Vízügyi Igazgatóság jogköre alá esik. Az engedély hivatalos elnevezése: Vízjogi engedély, ami mellett még vízföldtani szakvéleménynek is kell szerepelnie a Magyar Mérnöki Kamara egyik tagjától.
A vízföldtani szakvéleménynek tartalmaznia kell, hogy mekkora a felhasználni kívánt vízmennyiség; a kút milyen mélységű; milyen vízadó réteget hasznosít; milyen kút létesíthető az adott területen és hogy milyen lesz a kútfúrást követően annak fajlagos vízhozama.
Kutak fajtái
- Fúrt kutak közül magánterületen a leggyakrabban KERTI kúttal (hétköznapi, ismertebb nevén: ivóvíz kúttal) találkozunk. A kerti kutak gyártására egy teljes iparág létesült, hiszen ma már a funkcionalitáson túl fontos, hogy hogyan néz ki a kút. Milyen stílusú, tehát a design sem elhanyagolható.
- A kerti mellett passzívházak kertjében kerülhetnek GEOTERMIKUS kutak, amiknek jellemző ismertetőjegyük a talajszondás furatok, amik függőleges, mély furatokat jelentenek zárt rendszerű szonda telepítése mellett. Geotermikus kutakat a talaj azon területére fúrnak, ahol a geotermikus grádiens magasabb az átlagnál.
- A talajvíz kút esetében az engedélyek kikérésének bűvös határértéke az 500 m3, amit szigorúan kell venni és folyamatosan figyelni kell a fogyasztás mértékét.
- A rétegvíz kút engedélyeztetése a területileg illetékes Vízügyi Igazgatóság jogkörébe tartozik. Ide kell elküldeni a szakember által elkészített vízföldtani szakvéleményt is.
Árak, költségek
Ha már magáról az eljárásról beszélünk, még mielőtt a kútfúrás technológiai hátterét világítanánk meg, azt szeretnénk hangsúlyozni, hogy a szakember kiválasztásakor NE az ÁRAT, a költségeket nézze. Persze fontos, hogy mennyiért dolgoznak, de tudnia kell, hogy a profi szakemberek mindig tele vannak munkával. Ha felkeres egy referenciával, minősítéssel rendelkező kútfúrót, de az nem tud rögtön, aznap kimenni a helyszínre, ne kapkodjon és legyen türelmes! Egészen biztos, hogy a legközelebbi időpontra már Önt fogja a szakember a sorban előre hozni. És ugyanígy az idő mellett ne azért a néhány ezer forintért válasszon egy kevésbé ismert kútfúrót. Mer nem éri meg. A jó szakember elkéri a pénzét, hiszen tudja, hogy a jó munkáért úgyis kifizetik.
Ezt azért is fontos megjegyezni, mert a kútfúráshoz elengedhetetlenek a technikai eszközök és az a tapasztalat, aminek birtokában nem állhat elő olyan helyzet, amit egy profi ne tudna megoldani. Ráadásul, aki hivatásszerűen vállalja szakmáját, az garanciát is vállal munkájáért. Ne gondolja azt, hogy a kútfúrás egyszerűen csak megtörténik és kész, ennyi volt. A fúrt kutak biztonságos üzemeltetési feltételeiről folyamatosan meg kell győződni, ellenőrizni és tisztítani kell a rendszert az iszaptól (iszaptermelés szűréssel). Csak a rendszeres odafigyeléssel és karbantartással szavatolható a homokmentes vízkivétel.
A mai modern és korszerű kútfúrás technológiailag fejlett eszközei a vastag falú béléscső; az osztályozott homokmentes szűrőkavics, a környezetkímélő iszapjavítók (agyag, ásvány). Ezekkel egy profi kútfúró rendelkezik és érti, hogyan használja őket. A kútfúrás házilag csak azoknak ajánlott, akik korábban már foglalkoztak ilyennel, tapasztalattal rendelkeznek ezen a területen és segíteni is tudnak neki ismerősei, barátai, rokonai.